Sprawa kredytu frankowego Dziubaków – odroczona

6 listopada, 2019
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Sprawy związane z kredytami frankowymi ostatnimi czasy nabrały sporego rozpędu. Wszystko dzięki październikowemu wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Inicjatorem tego postępowania było małżeństwo państwa Dziubaków. Jak się okazuje wygrana przed TSUE nie oznacza automatycznego sukcesu przed polskim sądem.

TSUE a kredyt frankowy

Wyrok TSUE jest tak naprawdę możliwością w sprawach większości frankowiczów. Na jego podstawie można bowiem próbować unieważnić całość lub część umowy kredytowej, na podstawie której kredytobiorcy zobowiązani byli do opłacania wyższych rat kredytowych ze względu na zmieniający się kurs franka szwajcarskiego. 

Kredytobiorca, który chce odzyskać swoje pieniądze musi jednak założyć sprawę w polskim sądzie. A to jak pokazuje praktyka wymaga nie tylko kosztów, ale i czasu. Przekonali się także o tym państwo Dziubakowie, którzy będą musieli poczekać na unieważnienie swojego kredytu.

Sprawa Dziubaków a franki szwajcarskie

Wygrana państwa Dziubaków przed TSUE jest już sprawą ostateczną – wyrok stanowi poważną podstawę do żądania zwrotu zbyt wysokich rat pobranych przez kredytodawców frankowych. Aby je jednak odzyskać niezbędne jest złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Tak też zrobili państwo Dziubakowie, powołując się w swoim piśmie na wspomniany już wyrok TSUE.

Kredytobiorcy żądają unieważnienia całej umowy, bank natomiast nie widzi ku temu żadnych podstaw i wnosi o całkowite oddalenie powództwa. Zdaniem kredytodawcy wyrok TSUE nie jest wystarczającą podstawą do tego, by unieważnić zawartą umowę. Bank proponuje w zamian modyfikację kredytu, choć nie wyjaśnia na czym miałaby ona dokładnie polegać.

Odroczenie sprawy kredytowej

Nie jest tajemnicą, że sprawy sądowe w Polsce trwają dosyć długo. Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, m.in. odraczanie spraw. Tak też się stało i w tym przypadku – sprawa państwa Dziubaków została bowiem odroczona przez Sąd Okręgowy w Warszawie aż do stycznia 2020 roku. Oczywiście podjęcie rozprawy w tym terminie nie oznacza wydania wyroku.

Justyna Dziubak mówi wprost: „Czekałam na ten wyrok TSUE trzy lata. Teraz kolej na rozprawę w naszym sądzie, uwzględniającą orzeczenie Trybunału, bo inaczej być nie może” – mówiła po ogłoszeniu wyroku TSUE Justyna Dziubak. “Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzień dzisiejszy mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku odfrankowienia 250 tysięcy zł”.

Odroczenie jest związane z wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, który chce przystąpić do sprawy. RPO potrzebuje jednak czasu na zapoznanie się aktami sądowymi oraz stanowiskiem obu stron procesowych. 

Kredyty frankowe i krytyka byłego prezesa Raiffeisen Bank

Sprawy kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich nabierają coraz większego rozpędu. Dzięki wyrokowi TSUE ogromna liczba Polaków zyskała narzędzie do skutecznego ubiegania się o zwrot zawyżonych …

Czytaj →

Gigantyczne odszkodowanie dla frankowiczów we Francji

Sprawy kredytów frankowych nie dotyczą wyłącznie Polaków. Okazuje się, że problem z wadliwymi umowami pojawia się także w innych krajach Europy. Dzięki wyrokowi TSUE unieważnienie …

Czytaj →

Kancelarie odszkodowawcze a sprawa kredytów frankowych

Sprawy unieważniania kredytów frankowych oraz żądania sporych odszkodowań za wadliwe umowy kredytowe nabierają tempa z każdym miesiącem. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na składanie pozwów …

Czytaj →

Wyłączanie sędziów w sprawach o kredyty frankowe

Październikowy wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych otworzył naprawdę ciekawe możliwości dla wielu Polaków. Orzeczenie to daje bowiem podstawę do żądania unieważnienia całości lub części …

Czytaj →