Serbia i Chorwacja odpowiedzią na polski problem frankowiczów

30 stycznia, 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Problem z kredytami udzielanymi we frankach szwajcarskich dotyczy nie tylko polskich konsumentów. Wiele krajów Europy boryka się z trudnościami finansowymi, które spowodowały wadliwe umowy kredytowe. Okazuje się bowiem, że większość banków udzielających kredytów we frankach stosowało niedozwolone postanowienia umowne. Czy chorwackie i serbskie rozwiązanie jest remedium na kłopoty polskich frankowiczów?

W czym tkwi problem z kredytami frankowymi?

Kredyty udzielane we frankach szwajcarskich były związane z wadliwymi umowami. Kredytodawcy ustanawiali w nich prawo podwyższania wysokości poszczególnych rat kredytowych w oparciu o zmienny kurs waluty szwajcarskiej. 

Jak wiadomo powyższa praktyka jest niezgodna nie tylko z polskim prawem krajowym, ale także i unijnymi regulacjami, o czym orzekł pod koniec ubiegłego roku TSUE. W praktyce oznacza to, że kredytodawcy frankowi naruszali prawo na masową skalę. Poszkodowanymi byli oczywiście ich klienci, jak się okazuje – w zasadzie na całym świecie.

Problem z kredytami frankowymi tkwi jednak w możliwości unieważnienia umowy kredytowej, taka istnieje bowiem dzięki wyrokowi TSUE. Banki niechętnie jednak dopuszczają do siebie takie rozwiązanie – jeśli umowa ulegnie unieważnieniu, będą musiały oddać bezprawnie pobrane raty frankowiczom. Biorąc pod uwagę wysokość takich pożyczek i czas trwania tych umów, kredytodawcy muszą nastawić się na poważne straty finansowe. 

Masowe pozwy i zwroty pieniędzy mogą poważne zachwiać sytuacją finansową na lokalnym rynku, o czym przekonały się Serbia i Chorwacja. Czy propozycja ich rozwiązania frankowego problemu byłaby skuteczna także w Polsce?

Serbia i problem kredytów frankowych

Aby nie doprowadzić do zapaści finansowej wskutek masowych pozwów frankowiczów, Serbia zmuszona została do zmiany ustawodawstwa. Zgodnie z tamtejszą ustawą o przewalutowaniu kredytów mieszkaniowych indeksowanych do franka szwajcarskiego – pozostały dług z tytułu kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich od maja 2019 roku zostanie przeliczony na euro, a 38% kwoty zostanie umorzone. „Zreindeksowany” kredyt będzie oprocentowany według stawki z 31 marca 2019 r. obowiązującej dla kredytów w euro o tej samej wartości i zapadalności. Pułap oprocentowania wyniesie 4% dla kredytów o stałym oprocentowaniu lub 3,4% plus trzy- lub sześciomiesięczny Euribor dla kredytów o oprocentowaniu zmiennym.

Co ciekawe, pomoc państwa w spłacie pozostałości kredytu frankowego cieszy się w Serbii dużym uznaniem. Z powyższego rozwiązania skorzystało już bowiem  ok. 15.600 kredytobiorców (łączna wartość kredytów wynosi w tym przypadku 59,2 mld dinarów, co stanowi około 90 proc. kredytów mieszkaniowych indeksowanych do franka szwajcarskiego).

Chorwacja i problem kredytów frankowych

Podobne rozwiązanie przyjęli Chorwaci – zdecydowali o uchwaleniu odpowiednich zmian w prawie, które pozwolą frankowiczom na łatwiejsze spłacenie reszty długu. 

Zgodnie z chorwacką ustawą o przewalutowaniu, kapitał kredytu podlega obniżeniu o 30% i przeliczeniu na euro. Nowe prawo objęło już 55 tys. Długów frankowych, które nie zostały spłacone do 2016 r.

Polska i problem kredytów frankowych

Na chwilę obecną, Polska nie wprowadziła przepisów, które regulowałyby trudną sytuację naszych frankowiczów. Z jednej strony mają oni prawo do występowania z pozwami o unieważnienie wadliwych umów kredytowych, z drugiej narażeni są na roszczenia odszkodowawcze banków za wykorzystanie kapitału finansowego pochodzącego z udostępnionego kredytu. 

Polscy frankowicze muszą samodzielnie podjąć decyzję, czy chcą spłacać kredyt na dotychczasowych warunkach i utracić prawo do zwrotu wcześniej opłaconych i zawyżonych rat, czy wolą wystąpić do sądu z właściwym roszczeniem. 

Warto dodać, że z miesiąca na miesiąc liczba spraw o unieważnienie kredytu rośnie. Polskie sądy już teraz mają problem z niektórymi sprawami i kierują pytania z prośbą o interpretację unijnych przepisów wprost do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Czy jest szansa na wprowadzenie przepisów wzorem Serbii i Chorwacji?  Na tę chwile wydaje się, że nie. Polscy frankowicze muszą więc radzić sobie sami. 

Źródło:

Kancelarie odszkodowawcze a sprawa kredytów frankowych

Sprawy unieważniania kredytów frankowych oraz żądania sporych odszkodowań za wadliwe umowy kredytowe nabierają tempa z każdym miesiącem. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na składanie pozwów …

Czytaj →

Kredyty frankowe i krytyka byłego prezesa Raiffeisen Bank

Sprawy kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich nabierają coraz większego rozpędu. Dzięki wyrokowi TSUE ogromna liczba Polaków zyskała narzędzie do skutecznego ubiegania się o zwrot zawyżonych …

Czytaj →

Gigantyczne odszkodowanie dla frankowiczów we Francji

Sprawy kredytów frankowych nie dotyczą wyłącznie Polaków. Okazuje się, że problem z wadliwymi umowami pojawia się także w innych krajach Europy. Dzięki wyrokowi TSUE unieważnienie …

Czytaj →

Frankowcy będą musieli zapłacić podatek

Sprawy kredytów frankowych bazują w zdecydowanej większości przypadków na nieodpowiednich zasadach ustalania wysokości poszczególnych rat kredytowych. Wyrok TSUE z października 2019 r. wskazał, że różnicowanie …

Czytaj →