Liczba spraw frankowych w polskich sądach

27 listopada, 2019
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Możliwość unieważnienia całości lub części umowy o kredyt we frankach szwajcarskich spowodowała, że Polacy coraz częściej decydują się na zakładanie tego rodzaju spraw przed polskimi sądami. Jak dokładnie wygląda jednak statystyka w tym zakresie i czy banki powinny obawiać się coraz większej ilości pozwów?

Unieważnienie kredytu frankowego

Podstawową korzyścią w przypadku unieważnienia umowy kredytowej jest zwrot wszystkich nienależnie pobranych rat kredytowych od frankowicza. Nic dziwnego, że polscy kredytobiorcy są zainteresowani zakładaniem spraw sądowych bankom, które zawierały z nimi nieważne umowy.

Warto dodać, że kredytobiorca może w takim przypadku żądać także stosownego odszkodowania – o jego wysokości decyduje już samodzielnie. Nie ma przy tym znaczenia, czy sprawa sądowa dotyczy stwierdzenia nieważności całości czy tylko części zapisów umownych.

Wzrost liczby spraw frankowych w sądach

Do momentu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Państwa Dziubaków, liczba spraw dotyczących kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich nie była duża. Zmieniło się to jednak na skutek ww. orzeczenia, dzięki któremu frankowcy zyskali potężne narzędzie do walki z bankami.

Pozytywne rozstrzygnięcie TSUE jest kluczowym argumentem, jeśli dojdzie do złożenia pozwu przeciwko kredytodawcy frankowemu. Jak pokazują liczby, tego rodzaju sprawy są coraz liczniejsze.

Według badań wykonanych przez portal bankier.pl na chwilę obecną w toku znajduje się aż 8 489 spraw obejmujących kredyty we frankach szwajcarskich (praktycznie większość z nich dotyczy unieważnienia całego kredytu). Łączna wartość przedmiotów sporów już teraz wynosi 2562,75 mln zł.

Które banki są najczęściej pozywane?

  • mBank
  • Getin Noble Bank
  • PKO BP
  • Santander Bank Polska
  • BNP Paribas Bank
  • ING Bank Polski
  • Bank PEKAO
  • BOŚ
  • Citi Handlowy
  • Bank Millennium

Co ciekawe, sprawy zakładane przeciwko kredytodawcom frankowych odbywają się nie tylko w tamach indywidulanych roszczeń, ale także w trybie pozwów zbiorowych (w których mamy do czynienia z większą liczbą powodów). Roszczenia grupowe na chwilę obecną dotyczą 11 spraw i wiążą się z ok. 6 000 umów kredytowych. 

Źródło:

Sprawa kredytu frankowego Dziubaków – odroczona

Sprawy związane z kredytami frankowymi ostatnimi czasy nabrały sporego rozpędu. Wszystko dzięki październikowemu wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Inicjatorem tego postępowania było małżeństwo państwa Dziubaków. …

Czytaj →

Wyłączanie sędziów w sprawach o kredyty frankowe

Październikowy wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych otworzył naprawdę ciekawe możliwości dla wielu Polaków. Orzeczenie to daje bowiem podstawę do żądania unieważnienia całości lub części …

Czytaj →

PKO i sprawy kredytów frankowych

Sprawy sądowe, które umożliwiają unieważnienie umowy kredytowej zaciągniętej we frankach szwajcarskich stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Coraz większa liczba banków jest pozywana przez …

Czytaj →

Pytania prejudycjalne do TSUE ws. kredytów frankowych

Sprawy kredytów frankowych w Polsce nabierają tempa. Co prawda istnieje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który otworzył drzwi wielu niezadowolonym frankowiczom, jednak nie oznacza to …

Czytaj →