Kredyty frankowe są coraz droższe

29 stycznia, 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeszcze kilkanaście lat temu kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich oznaczał dobry interes. Problem pojawił się wraz z wahaniami kursów walut, które doprowadziły do wzrostu wysokości rat kredytowych. Niedawny wyrok TSUE wykazał, że zawyżone w ten sposób raty są niezgodne z prawem i istnieje możliwość unieważnienia całego zobowiązania. Czy ma to jednak wpływ na popularność kredytów frankowych w obecnych czasach?

Kredyt we frankach i raty

Zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego wiąże się z koniecznością zapłaty odsetek od przyznanej kwoty. W ostateczności kredytobiorca odda do banku większą sumę, niż ta którą rzeczywiście uzyskał. 

Powyższa zasada obejmuje każdy rodzaj kredytu, zarówno tego udzielanego w polskiej walucie, jak i pieniądzu zagranicznym. Kredyty frankowe nie są więc tutaj wyjątkiem.

Sprawa zawyżania rat kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich nabiera tempa już od kilku miesięcy. Ówczesne zapisy umowne okazały się wadliwe, skutkiem czego spora część kredytobiorców żąda w tej chwili unieważnienia całych zobowiązań. Nie ma to jednak wpływu na nowe kredyty, które są udzielane w oparciu o ważne postanowienia umowne. 

Kredyt we frankach szwajcarskich – opłacalny czy nieopłacalny?

Obecnie przyjmuje się, że zaciągnięcie kredytu frankowego nie jest już tak opłacalne, jak jeszcze kilka lat temu. Wpływ na taki stan rzeczy ma wysokie oprocentowanie takiego zobowiązania. Co ciekawe, ekonomiści zgodnie twierdzą, że jest ono najwyższe od 5 lat. 

Wyższe oprocentowanie kredytu we frankach szwajcarskich to większe raty. Taka tendencja utrzymuje się w Polsce już od ok. 2 lat. Trzeba zauważyć, że LIBOR CHF wzrósł w tej chwili do najwyższego poziomu, niespotykanego od 2015 roku. 

Aby lepiej zobrazować fakt podwyżki rat kredytu frankowego posłużmy się przykładem. W przypadku kredytu zaciągniętego na początku 2008 roku na kwotę 300 000 zł na okres 30 lat, w 2018 roku miesięczna rata wynosiła 1568 zł, w 2019 roku jej wartość wzrosła do kwoty 1649 zł, zaś obecnie (w 2020 roku) frankowicz musi spłacać co miesiąc 1751 zł. 

Podniesienie LIBOR CHF to nie jedyna przyczyna takiego stanu rzeczy. Wyższe raty kredytowe są także efektem wzrostu ceny franka szwajcarskiego. W 2018 roku mogliśmy go kupić za kwotę 3,53 zł, obecnie to za 3,93 zł (różnica 40 groszy jest bardzo duża).

Pozycja franka szwajcarskiego do euro i złotówki

Na chwilę obecną wzrost LIBOR CHF oraz kursu franka szwajcarskiego nie jest jeszcze bardzo alarmujący. Z drugiej strony jeśli taka tendencja będzie narastać, to frankowicze powinni spodziewać się złych wiadomości. 

Frank szwajcarski z tygodnia na tydzień umacnia swoją pozycję nie tylko względem polskiej złotówki, ale także euro. Waluta Unii Europejskiej ulega więc osłabieniu, a to powoduje automatyczny wzrost wysokości rat kredytowych we franku. 

Źródło:

Banki szykują się do wypłacania odszkodowań frankowiczom?

Powiększająca się liczba postępowań sądowych w sprawach kredytów frankowych sprawia, że banki coraz realniej biorą pod uwagę pojawienie się negatywnego scenariusza, w którym dojdzie do …

Czytaj →

Wyłączanie sędziów w sprawach o kredyty frankowe

Październikowy wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych otworzył naprawdę ciekawe możliwości dla wielu Polaków. Orzeczenie to daje bowiem podstawę do żądania unieważnienia całości lub części …

Czytaj →

Odpowiedź banków na pozwy frankowiczów

Październikowy wyrok TSUE narobił sporego zamieszania na rynku kredytów frankowych. Wszystko przez możliwość zakładania spraw sądowych, dzięki którym frankowicze mogą żądać unieważnienia całości albo części …

Czytaj →

Liczba spraw frankowych w polskich sądach

Możliwość unieważnienia całości lub części umowy o kredyt we frankach szwajcarskich spowodowała, że Polacy coraz częściej decydują się na zakładanie tego rodzaju spraw przed polskimi …

Czytaj →