Koronawirus i sprawy frankowiczów

25 marca, 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie ma niebagatelny wpływ na światowe gospodarki, widać to m.in. po cenach paliw, skaczących kursach walut oraz niestabilnej giełdzie papierów wartościowych. Taka sytuacja siłą rzeczy musiała odbić się także na kredytach udzielanych we frankach szwajcarskich.

Wysokie raty kredytu frankowego 

Koronawirus doprowadził do zamknięcia lub zawieszenia wielu różnych działalności gospodarczych na całym świecie, dotyczy to w szczególności sektora usługowego. Wpłynęło to na duże wahania giełdowe, co w konsekwencji wywołało destabilizację na rynku walutowym.

Cała sytuacja doprowadziła do wzrostu wysokości rat kredytów, także tych udzielanych we frankach szwajcarskich. Już teraz mówi się, że raty frankowiczów są najwyższe w historii. Na dzień 19 marca 2020 r. kurs franka szwajcarskiego wzrósł do kwoty 4,34 zł.

Z kolei odsetki od lokat bankowych jak na zawołanie poszybowały w dół – zyski klientów banków będą więc bardzo niskie, szczególnie jeśli zamieszanie z koronawirusem potrwa długo.

Aby lepiej zobrazować obecną sytuację posłużmy się przykładem –

w przypadku kredytu udzielonego w styczniu 2008 r., na kwotę 300 000 zł, na 30 lat, najbliższa rata wyniesie ok. 1946 zł. Dla porównania przed miesiącem wynosiła 1813 zł, a dwa miesiące temu 1784 zł. Wyższa niż obecnie była jedynie w styczniu 2015 r., po tzw. czarnym czwartku, gdy wyniosła 2057 zł”.

Sprawy sądowe frankowiczów

Nie lepiej przedstawia się sytuacja kredytobiorców, którzy zdecydowali się na unieważnienie całości lub części zawartej umowy. Z powodu pandemii sądy zawiesiły swoją działalność – planowo do końca kwietnia b.r. Rozpoznawanie spraw zostało więc wstrzymane, co oznacza automatyczne wydłużenie całego postępowania. 

Prawo zaprzestania płacenia kredytu

Sytuacja z koronawirusem spowodowała spore zamieszanie wśród kredytobiorców. Rząd i Związek Banków Polskich rekomenduje jednak, aby banki umożliwiały swoim klientom zawieszanie płatności poszczególnych rat, przynajmniej na czas trwania epidemii.

W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do swojego kredytodawcy – jako argument posłuży oczywiście obecna sytuacja na świecie, a także konieczność zawieszenia prowadzonej działalności lub pozostawanie bez pracy. 

Eksperci finansowi zgodnie podkreślają, że kredytodawcy nie powinni w tej kwestii robić żadnych problemów i umożliwią zawieszenie płatności rat swoim klientom – dotyczy to także kredytobiorców frankowych. 

Tańsze kredyty hipoteczne

Kredyty udzielane we frankach szwajcarskich są obecnie nieopłacalne, istnieją jednak pożyczki, które powinny zainteresować potencjalnych klientów banków. Mowa oczywiście o kredytach hipotecznych. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim znaczne zmniejszenie zainteresowania kupnem nieruchomości. Polacy odkładają tę decyzję na później, także z powodu panującego koronawirusa (możliwość utraty pracy, zawieszenie wykonywanej działalności, konieczność oszczędzania i gromadzenia zapasów). 

Źródło:

Pytania prejudycjalne do TSUE ws. kredytów frankowych

Sprawy kredytów frankowych w Polsce nabierają tempa. Co prawda istnieje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który otworzył drzwi wielu niezadowolonym frankowiczom, jednak nie oznacza to …

Czytaj →

Wyłączanie sędziów w sprawach o kredyty frankowe

Październikowy wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych otworzył naprawdę ciekawe możliwości dla wielu Polaków. Orzeczenie to daje bowiem podstawę do żądania unieważnienia całości lub części …

Czytaj →

Liczba spraw frankowych w polskich sądach

Możliwość unieważnienia całości lub części umowy o kredyt we frankach szwajcarskich spowodowała, że Polacy coraz częściej decydują się na zakładanie tego rodzaju spraw przed polskimi …

Czytaj →

Odpowiedź banków na pozwy frankowiczów

Październikowy wyrok TSUE narobił sporego zamieszania na rynku kredytów frankowych. Wszystko przez możliwość zakładania spraw sądowych, dzięki którym frankowicze mogą żądać unieważnienia całości albo części …

Czytaj →