Koronawirus a kredyty we frankach szwajcarskich

1 lutego, 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Od jakiegoś czasu jednym z czołowych tematów medialnych jest sprawa związana z chińskim koronawirusem. Wydawałoby się, że nie ma on związku z kwestią kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich. Nic bardziej mylnego – okazuje się, że sprawy medyczne bardzo ściśle wiążą się z finansami.

Kredyty walutowe a wahania giełdowe

Zaciągnięcie kredytu w obcej walucie wydaje się być dobrym rozwiązaniem, przynajmniej do czasu, gdy następuje poważne wahnięcie na giełdzie. Wysokość rat kredytowych uzależniona jest często od aktualnej wysokości danej waluty – dotyczy to również kredytów frankowych. 

Wpływ na wahania giełdowe mają różne czynniki, także te określane mianem pozaekonomicznych. Kłopoty na rynku mogą spowodować m.in. katastrofy naturalne (np. niedawne wielkie pożary w Australii), konflikty zbrojne lub problemy medyczne. Aktualnie czynnikiem kryzysowym stał się koronawirus pochodzący z chińskiej prowincji Wuhan.

Wyższy kurs franka szwajcarskiego

Na skutek zainteresowania tematem koronawirusa i jego rozprzestrzeniania się na świecie, globalna giełda odnotowała spore wahania na rynku walut. Dotyczy to także franka szwajcarskiego, który na początku 2020 roku przekroczył poziom 4 zł. 

Co to oznacza dla przeciętnego polskiego frankowicza? Wzrost wysokości miesięcznej raty kredytowej o ok. 4 000 zł. Eksperci zaznaczają, że tak wysokiego skoku nie odnotowano od października 2019 roku. 

Wirus a ryzyko finansowe

Każda potencjalna epidemia, a już szczególnie taka na skalę światową, zamraża inwestycje rynkowe. Aktualnie jesteśmy świadkami takiej sytuacji. Koronawirus skutecznie wpłynął na ograniczenie ryzyka finansowego w zasadzie w każdej dziedzinie gospodarczej. 

Unikanie ryzyka inwestycyjnego wiąże się z kolei ze wzrostem cen walut na rynkach, a to automatycznie powoduje podniesienie wysokości rat kredytowych w przypadku pożyczek zaciąganych w obcym pieniądzu. 

Strach przed koronawirusem powoduje zmniejszony przepływ ludzi, a przez to i mniejszą konsumpcję na świecie. Gospodarka siłą rzeczy spowalnia, dlatego ceny będą rosły – dotyczy to także poważnych wahnięć walutowych. 

Frank szwajcarski jest co prawda uznawane za jedną z najbezpieczniejszych walut świata (oprócz dolara amerykańskiego i japońskiego jena), jednak i one nie mogą oprzeć się rozszerzającej panice na giełdzie. Przykładowo, tylko w poniedziałek 27 stycznia 2020 roku dolar umocnił się względem złotego o 0,54%, frank o 0,69%, a jen o 0,88%. Złoty stracił też do euro (0,46%), którego przez ostatni rok dość kurczowo się trzymał. 

Co koronawirus oznacza dla frankowiczów?

Jeśli wywołana koronawirusem panika na giełdzie utrzyma się lub powiększy, polscy frankowicze nie będą mieli powodów do zadowolenia. Brak stabilizacji walutowej będzie oznaczał dla nich wyższe raty kredytowe. Innymi słowy, kredytobiorcy będą musieli nastawić się na poważne straty finansowe. 

Sytuacja być może ustabilizuje się wraz z opanowaniem tematu koronawirusa. Z drugiej jednak strony wahania giełdowe są również wynikiem gospodarczej wojny pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Jeśli sytuacja na tym polu również nie ulegnie zmianie, wysokość frankowych rat kredytowych będzie malała bardzo wolno, jeśli w ogóle.

Szczeciński sąd popiera frankowiczów

Liczba spraw sądowych polskich frankowiczów z miesiąca na miesiąc ulega powiększeniu. Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko korzystny wyrok TSUE dla wszystkich kredytobiorców …

Czytaj →

Odpowiedź banków na pozwy frankowiczów

Październikowy wyrok TSUE narobił sporego zamieszania na rynku kredytów frankowych. Wszystko przez możliwość zakładania spraw sądowych, dzięki którym frankowicze mogą żądać unieważnienia całości albo części …

Czytaj →

Pytania prejudycjalne do TSUE ws. kredytów frankowych

Sprawy kredytów frankowych w Polsce nabierają tempa. Co prawda istnieje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który otworzył drzwi wielu niezadowolonym frankowiczom, jednak nie oznacza to …

Czytaj →

Kredyty frankowe i krytyka byłego prezesa Raiffeisen Bank

Sprawy kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich nabierają coraz większego rozpędu. Dzięki wyrokowi TSUE ogromna liczba Polaków zyskała narzędzie do skutecznego ubiegania się o zwrot zawyżonych …

Czytaj →