Kancelarie odszkodowawcze a sprawa kredytów frankowych

12 listopada, 2019
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Sprawy unieważniania kredytów frankowych oraz żądania sporych odszkodowań za wadliwe umowy kredytowe nabierają tempa z każdym miesiącem. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na składanie pozwów przeciwko bankom. Oczywiście pomóc mają im w tym wyspecjalizowane kancelarie, problem jednak w tym, że już teraz bacznie przygląda się im Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Umowa o pomoc przy kredytach frankowych

Pomoc prawna przy dochodzeniu roszczeń od kredytodawców frankowych nie jest darmowa. Każdy kto zaciągnął kredyt we frankach szwajcarskich ma prawo żądać unieważnienia całości lub części umowy z bankiem. Może tego dokonać w zasadzie tylko poprzez wytoczenie stosownego powództwa, to jednak wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia prawnego.

Kancelarie prawne prześcigają się w ofertach pomocy dedykowanych frankowiczom. Dołączyły się do tego także kancelarie odszkodowawcze, które do tej pory prężnie działały na rynku odszkodowań związanych z transportem. Jak się okazuje, umowy zawierane pomiędzy kancelariami budzą poważne wątpliwości UOKiK, na tyle duże, że już teraz Urząd prowadzi sprawy przeciwko 5 takim kancelariom.

Niedozwolone zapisy umowne

Kancelarie odszkodowawcze, które decydują się na pomoc frankowiczom na pierwszym etapie sprawy konstruują odpowiednią umowę cywilnoprawną. Ma ona zabezpieczać interes kredytobiorcy oraz umożliwiać pracownikom kancelarii podejmowanie właściwych działań w sprawie. 

Część zapisów tego rodzaju umów jest jednak niezgodna z prawem – w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do nieważności całego kontraktu. Takim zapisem jest np. regulacja dotycząca złożenia pozwu tylko podczas jednoczesnej zgody kancelarii i klienta, bez wskazania kiedy kancelaria może odmówić złożenia pozwu. 

Umowy kancelarii odszkodowawczych mogą zatem zawierać zapisy, które już na starcie narażają klientów na poważne straty. Ostatecznie kancelarie mogą żądać ogromnych opłat za dokonanie samej analizy prawnej danej sprawy. Podobnie będzie z klauzulami, które pozbawiają klienta uzyskania rekompensaty finansowej od banku lub są przeszkodą w nawiązaniu porozumienia z kredytodawcą. Przed podpisaniem ewentualnego kontraktu warto dokładnie zapoznać się z jego treścią.

UOKiK kontroluje kancelarie odszkodowawcze

Na chwilę obecną UOKiK wszczął 5 postępowań wyjaśniających wobec kancelarii odszkodowawczych, które zaoferowały swoją pomoc kredytobiorcom frankowym. To jednak nie koniec, bowiem Urząd ogłosił, że swoje działania zamierza znaczenie rozszerzyć.

Powodem takich działań jest ochrona interesów konsumentów oraz przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym w sprawach z zakresu kredytów frankowych. „Jeśli zastrzeżenia się potwierdzą, kancelarie mogą dostać karę w wysokości do 10% obrotu osiągniętego za poprzedni rok. Będą też musiały wycofać się z niewłaściwych zapisów” – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Źródło:

Kredyty frankowe są coraz droższe

Jeszcze kilkanaście lat temu kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich oznaczał dobry interes. Problem pojawił się wraz z wahaniami kursów walut, które doprowadziły do wzrostu wysokości …

Czytaj →

Getin Noble Bank kredyty frankowe i niedozwolone klauzule

Możliwość anulowania całości lub części umów kredytowych zawieranych we frankach szwajcarskich spowodowała, że spora część kredytobiorców zdecydowała się unieważnić swoje zobowiązania. Z oczywistych względów taka …

Czytaj →

Odpowiedź banków na pozwy frankowiczów

Październikowy wyrok TSUE narobił sporego zamieszania na rynku kredytów frankowych. Wszystko przez możliwość zakładania spraw sądowych, dzięki którym frankowicze mogą żądać unieważnienia całości albo części …

Czytaj →

Nieuczciwe praktyki mBanku ws. kredytów frankowych?

Październikowy wyrok TSUE ws. kredytów frankowych umożliwia żądanie unieważnienia całości lub części umowy kredytowej. Z oczywistych względów nie jest to korzystne dla banków, które udzielały …

Czytaj →