Kancelarie frankowe

Prawo do unieważnienia całości lub części umowy kredytowej zaciągniętej we frankach szwajcarskich nie oznacza, że z mocy samego prawa takie zobowiązanie uznane będzie za nieskuteczne. Możliwość podważenia wadliwych postanowień umownych wymaga złożenia pozwu sądowego, ewentualnie ugodowego rozwiązania sporu z bankiem, który udzielił kredytu. To z kolei wymaga posiadania wiedzy i doświadczenia prawnego, które zaoferować mogą właściwe kancelarie.

Pomoc dla frankowicza

Zacznijmy od tego, że na chwile obecną w Polsce nie istnieją mechanizmy prawne, które byłby nakierowane na pomoc prawną dla frankowiczów. W innych krajach Europy wprowadzono odpowiednie regulacje prawne, które wprost odnoszą się do możliwości wypłacania odszkodowań oraz udzielania wsparcia kredytobiorcom frankowym, którzy podpisali wadliwe umowy.

W naszym kraju frankowicze muszą niestety radzić sobie sami – co prawda istnieje wyrok TSUE, który pozwala skutecznie walczyć w sądzie i doprowadzić do unieważnienia zaciągniętego kredytu, jednak założenie takiej sprawy wymaga co najmniej podstawowej wiedzy z zakresu prawa. 

W związku z powyższym, na naszym rynku zaczęły pojawiać się kancelarie specjalizujące się w udzielaniu pomocy wszystkim frankowiczom, którzy są zainteresowani odzyskaniem swoich pieniędzy i unieważnieniem zaciągniętego zobowiązania. 

Kancelarie frankowe – czy warto z nich korzystać?

Pomimo wadliwości zdecydowanej większości umów frankowych, każda sprawa jest inna, dlatego powinna być indywidulanie rozpatrywana. Rozwiązanie, które sprawdziło się u jednego kredytobiorcy, wcale nie musi być skuteczne u innego konsumenta.

Jeśli decydujemy się na założenie sprawy sądowej przeciwko bankowi, warto zasięgnąć wcześniejszej opinii u specjalisty, czy jest to w ogóle opłacalne.

Kredytodawcy już teraz mówią, że nawet w przypadku wygranej frankowicza przed sądem, wystąpią o zwrot kosztów udostępnienia kredytu – w ostatecznym rozrachunku, kredytobiorca może stracić sporą część pieniędzy (nawet jeśli uzyska dodatkowe odszkodowanie). 

Konsultacja prawna przed podjęciem jakichkolwiek kroków prawnych w omawianej sprawie jest więc niezbędna. Doświadczony prawnik przeanalizuje całą sprawę, wyjaśni wszelkie wątpliwości oraz wskaże rozwiązanie, które będzie najbardziej opłacalne dla klienta.

Czasami droga sądowa nie będzie potrzebna – pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, zdrowia i pieniędzy. Frankowicz nie powinien jednak decydować o tym samodzielnie, chyba że posiada doświadczenie i wiedzę prawniczą.

Kancelarie frankowe – którą wybrać?

Wybór kancelarii, która doradzi i ewentualnie poprowadzi sprawę przed sądem, nie jest prosty. Na rynku już funkcjonuje spora ilość prawników, którzy oferują naprawdę szeroki zakres usług. Co więcej, z dnia na dzień przybywa specjalistów w dziedzinie spraw dotyczących polskich frankowiczów.

Którą kancelarię zatem wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na renomie danego prawnika oraz doświadczeniu w zakresie unieważniania kredytów bankowych. Idealnie byłoby skorzystać z pomocy specjalisty, który ma na koncie wygrane sprawy frankowe – w Polsce przybywa ich coraz więcej. 

Sposobów na znalezienie właściwego prawnika jest wiele. W pierwszej kolejności warto prześledzić strony internetowe oraz kancelarie, które wprost ogłaszają, że specjalizują się wyłącznie w udzielaniu pomocy kredytobiorcom frankowym.

Skorzystanie ze wsparcia ogólnego prawnika jest być może dobrym rozwiązaniem pod kątem finansowym, jednak z punktu widzenia szans na sukces przed sądem nie jest już takie oczywiste. 

Drugą możliwością jest szukanie kancelarii wśród znajomych lub osób, które uczestniczyły już w sprawie sądowej. Polecenie doświadczonego prawnika jest w tym zakresie bardzo ważne – zyskujemy wówczas gwarancję, że dana osoba zna się na swojej pracy i będzie w stanie rzeczywiście zwiększyć nasze szanse na wygraną w trudnej walce z kredytodawcą. 

Pamiętajmy, że skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej nie oznacza automatycznego kierowania sprawy na drogę sądową.

Dobry prawnik uchroni przed tym swojego klienta, jeśli zauważy, że szanse na wygraną są nikłe i wygenerują tylko dodatkowe koszty dla frankowicza. Oczywiście w takiej sytuacji powinien zaproponować alternatywne rozwiązanie, które będzie również atrakcyjne dla klienta i nie narazi go na żadne dodatkowe koszty. 

Ile kosztuje pomoc kancelarii frankowej?

Każda usługa kosztuje, także ta wykonywana przez prawnika. W przypadku spraw frankowiczów wysokość wynagrodzenia jest ustalana indywidualnie, choć wiele w tej kwestii zależy od wielkości zaciągniętego kredytu, czasu trwania zobowiązania oraz tego, co chce osiągnąć dany klient. 

Wynagrodzenie prawnika jest z reguły ustalane procentowo – od wielkości dochodzonego roszczenia, ewentualnie od wysokości uzyskanego lub dochodzonego odszkodowania.