Banki proponują ugody frankowiczom

15 lutego, 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wyrok TSUE z października 2019 r. w sprawie polskich kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich był na tyle przełomowy, że z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba spraw sądowych, których celem ma być unieważnienie podpisanych z bankami umów. Kredytodawcy obawiając się przegranej proponują ugody swoim klientom – czy to jednak dobre rozwiązanie?

Jak rozwiązać sprawę frankowiczów?

W obecnej chwili każdy kto zaciągnął kredyt we frankach szwajcarskich i płacił zawyżone raty (tj. takie, których wysokość ustalano wyłącznie w oparciu o wahania kursu waluty szwajcarskiej) ma możliwość unieważnienia zawartej umowy.

W tym celu można zastosować dwa rozwiązania:

  • próbować unieważnić umowę na etapie przedsądowym poprzez negocjacje z bankiem,
  • skierować sprawę do sądu i czekać na prawomocne rozstrzygnięcie.

Pierwszy sposób jest w praktyce trudny do zrealizowania. Banki niechętnie przyznają się do skonstruowania wadliwych umów, w związku z czym nie chcą uznać swoich błędów. W niektórych sytuacjach klienci otrzymują propozycję wydłużenia terminu spłacania kredytu lub odstąpienia od płatności kilku rat. Takie rozwiązanie jest jednak mało zachęcające dla frankowiczów.

Lepszym pomysłem jest skierowanie sprawy do sądu – w tym celu wnosi się pozew o stwierdzenie nieważności podpisanej umowy kredytowej. Minusem jest czas oczekiwania na rozstrzygnięcie – sprawa może potrwać nawet kilka lat, a także konieczność wynajęcia prawnika oraz uiszczenia wstępnych opłat sądowych związanych ze sprawą. Z drugiej jednak strony dotychczasowa praktyka pokazuje, że coraz większa liczba frankowiczów, którzy zdecydowali się na ten krok, uzyskuje pozytywne dla siebie rozstrzygnięcia już w sądzie I instancji. 

Banki proponują ugody

Składanie pozwów w sprawie unieważnienia kredytów frankowych jest dla banków sporym ryzykiem. Sądy w oparciu o wyrok TUSE z reguły przychylają się do stanowiska frankowiczów i uznają ich roszczenia. Tym samym umowy kredytowe zostają unieważniane, a kredytodawcy obciążani zostają kosztami postępowania oraz wypłaty stosownego odszkodowania swoim klientom.

Nic więc dziwnego, że kredytodawcy coraz częściej proponują frankowiczom nowe rozwiązanie, takie które ma nie dopuścić do założenia sprawy sądowej. Chodzi oczywiście o pozasądowe ugody, które mają być definitywnym rozwiązaniem zaistniałego sporu.

Badanie rynku kredytów frankowych

Tak naprawdę pomysł stosowania ugód w sprawie frankowiczów nie jest jeszcze ukończony. Znaczna część banków co prawda już zapowiedziała, że będzie kierowała tego rodzaju ofertę do wszystkich klientów, którzy czują się skrzywdzeni przez wadliwe umowy kredytowe, jednak nie dzielą się informacjami na temat dokładnej treści szykowanych porozumień.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są aktualnie prowadzone badania rynkowe, które mają udzielić odpowiedzi jakie ugody będą z jednej strony najkorzystniejsze dla banków, a z drugiej – skłaniające kredytobiorców do ich podpisywania. Na konkretne propozycje ze strony banków przyjdzie więc jeszcze trochę poczekać.

Dziennik Gazeta Prawna doszedł do ciekawych informacji, zgodnie z którymi

Jedną z rozważanych opcji ma być przeliczenie, ile kosztowałby do tej pory teoretyczny kredyt w złotych, który miałby zamiast frankowego zaciągnąć przed laty klient. Gdyby się okazało, że frankowy kredyt kosztował go więcej, bank zwróciłby mu nadwyżkę. Jednak głównym problemem przy zamianie frankowego kredytu na złotowy byłaby jego wartość w złotych

Ugody zapewne nie doprowadzą do unieważnienia zaciągniętej umowy, lecz do jej naprawienia poprzez usunięcie wadliwych zapisów i zastąpienie je nowymi, które będą w pełni zgodne zarówno z polskim, jak i unijnym ustawodawstwem. 

Czy kredytobiorca musi podpisać ugodę?

Niezależenie od tego jak dokładnie będą wyglądały ugody proponowane przez banki, każdy z frankowiczów ma pełne prawo odmówić ich przyjęcia.

Ugoda jest bowiem rozwiązaniem, które dla swej skuteczności wymaga zgody i porozumienia obu stron konfliktu, a nie tylko jednej z nich. Jeśli kredytobiorca uzna, że propozycja banku nie jest dla niego korzystna, może próbować wynegocjować nowe warunki ugody lub od razu skierować sprawę do sądu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przekalkulować całą sprawę i rozstrzygnąć czy zawarcie ugody będzie rzeczywiście dobrym rozwiązaniem w sprawie.

Źródło:

Kredyty frankowe są coraz droższe

Jeszcze kilkanaście lat temu kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich oznaczał dobry interes. Problem pojawił się wraz z wahaniami kursów walut, które doprowadziły do wzrostu wysokości …

Czytaj →

Odpowiedź banków na pozwy frankowiczów

Październikowy wyrok TSUE narobił sporego zamieszania na rynku kredytów frankowych. Wszystko przez możliwość zakładania spraw sądowych, dzięki którym frankowicze mogą żądać unieważnienia całości albo części …

Czytaj →

Ważny wyrok Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych

Sprawy kredytów frankowych w Polsce z tygodnia na tydzień stają się coraz bardziej interesujące. Jak się okazuje październikowy wyrok TSUE był tylko wstępem do składania …

Czytaj →

Koronawirus a kredyty we frankach szwajcarskich

Od jakiegoś czasu jednym z czołowych tematów medialnych jest sprawa związana z chińskim koronawirusem. Wydawałoby się, że nie ma on związku z kwestią kredytów udzielanych …

Czytaj →